Song hingamine

-

HINGAME END RAHULIKUKS

Keerulised ajad vajavad lihtsaid lahendusi. Paanika ja hirmud on meie keha ja meele loomulikud reaktsioonid ähvardavale ohule. Ometi ei saa me olla sellises seisundis pikka aega, ilma et see meie tervist ei kahjustaks. Kuidas jääda rahulikuks ka kriitilistes situatsioonides? Kuidas praktiseerida rahulikku meelt ja lõdvestunud keha?

PINGEID VABASTAV HINGAMINE

Staatilise qigong’i (Jing Gong’i) vormina tuntud Fang Song Gong (放松功) on kehast pingete vallandamise meetod hingamise abil.

PINGEID pole võimalik vabastada, kui me ei tea, kus nad meie kehas täpselt asuvad.

ETTEVALMISTUS

Praktiseerida võiks vaikses ja hämaras ruumis. Ruum peaks olema hästi õhutatud, kuna tegu on hingamisharjutusega.

Kõige parem on harjutada selili asendis. Keha peaks olema lõdvestunud. Käed ja jalad mugavalt avatud ning käelabad pööratud ülespoole. Silmad suletud.

Meeleolu enne harjutamist peaks kindlasti olema rahulik. Kõrgendatud emotsioonid segavad praktikat.

Praktiseerida võib igal rahulikul hetkel, aga kõige lihtsam on harjutada õhtul enne magama minekut või hommikul enne voodist tõusmist.

ESIMENE ETAPP

Esmalt jälgitakse oma loomulikku hingamist.

Hingata tuleb läbi nina. Keskenduda võiks sellele, kuidas õhk ninast siseneb ja väljub. Seejärel võib hakata jälgima õhu teekonda kehas. Kuidas õhk liigub alla kopsudesse, kuidas diafragma langeb või mis keha hingamisel üldse teeb.

Jälgida tuleks passiivselt, mitte üleliia keskendudes. Meel järgneb, mitte ei juhi!

Oma hingamise jälgimist võiks harrastada mitu nädalat, enne kui liigutakse edasi järgmise ettevalmistava etapini, milleks on rahuliku kõhuhingamise praktiseerimine. Tegelikult liigutaksegi esimese etapi ajal teise etapi suunas, sest ükspuha kui pindmine ka hingamine ei oleks, selle jälgimine aeglustab hingamist.

Mõningase praktika järel muutub hingamine sügavamaks ja rahulikumaks. Inimene hakkab märkama, et sissehingamisel tema kõht paisub ja väljahingamisel liigub naba selgroo poole. See ongi kõhuhingamine!

SONG-HINGAMISE MEETOD

Tegu on rahuliku kõhuhingamisega.

Esmalt hingatakse rahulikult pingekoldesse ja seejärel vabastatakse väljahingamisega pinge.

Sissehingamisel koondatakse tähelepanu rahulikult keha sellesse piirkonda, kust tahetakse pingeid vabastada.

Üldiselt ei ole vaja mõtteliselt sekkud või visualiseerida.

Tähelepanu tuleb koondada kergelt ebamugavasse punkti või piirkonda ja jätkata samal ajal hingamist. Võib jälgida, kuidas ebamugavus ja valu iga väljahingamisega vähenevad.

Neid, kellele on raskusi ilma visualiseerimata lõdvestuda, võivad kujutleda kerget, värsket ja heledat substantsi, mida hingatakse sisse ning rasket, vana ja tumedat substantsi, mida hingatakse välja.

Välja hingates võib anda ka vaikse käskluse song või lõõgastu/vabane.

ERINEVAD PRAKTIKAD

1. Lõdvestamine suuremate piirkondade või sektsioonide kaupa. Tavaliselt ülalt alla: pea ja kael, ülajäsemed, kehatüvi, alajäsemed. 

2. Lokaalsete pingete kaudu. Kui kogu keha on eelpool mainitud viisil läbi käidud, keskenduda konkreetselt ebamugavatele või valutavatele kohtadele kehas.

3. Kogu keha läbi uhtumine nagu ühtlase lainega. Nagu vesi valguks läbi pea varvasteni või vastupidises suunas varvastest pealaeni. Ka seest välja.

4. Erinevate kanalite ja akupunktiuuri punktide läbi käimine. Kui Hiina meditsiini teadmised puuduvad, siis on soovitatav teha koos juhendajaga.

HINGAMINE HIINA MEDITSIINIS

SISSEHINGAMINE juhib energia KEHA SISEMUSSE - SISEORGANITESSE JA ÜDISSE

VÄLJAHINGAMINE juhib energia VIIDE PEAMISSE KESKUSESSE JA NAHKA:

Pealael asuv akupunkt BAIHUI ehk SADA KOHTUMIST

Jalataldadel asuv akupunkt YONGQUAN ehk PULBITSEV ALLIKAS

Peopesades asuv akupunkt LAOGONG ehk TÖÖ JA VÄSIMUSE PALEE


ERUTUSSEISUND – YANG

SISSEHINGAMINE – LÜHIKE

VÄLJAHINGAMINE – PIKEM

JUHIB QI NAHKA – HIGISTAMINE

Rahustamiseks hingata sügavalt sisse, et muuta keha yin’imaks

KURBUS – YIN

SISSEHINGAMINE – PIKK

VÄLJAHINGAMINE – LÜHEM

JUHIB QI SISSE – KÜLMATUNNE

Kuna emotsioonid mõjutavad hingamist, siis võib hingamisega mõjutada ka emotsioone. Rahulik lõdvestunud hingamine toetab kopse, parandab vere kvaliteeti, stabiliseerib vererõhku ja toetab südame tööd. 

Sōng (鬆) on keeruline ja samas qigongi’s ja võitluskuskunstides väga palju kasutatav termin. Song tähistab üheaegselt kahe vastuolulise omaduse kooseksisteerimist: olla song tähendab olla “pehme”, aga samas “kõva” ehk “täitunud”; lõdvestunud, aga samas tugev; see tähistab ka samaaegset koondumist ja laienemist ning valmisolekut tegutseda, kuid samas mitte tegutsemist. Qigongi’s tähistab song lõdvestunud olekut, üleliigse pinge vallandamist kehast. Liikudes ei kasutata muskleid, vaid lõdvestatakse need.

NB! Pakun ka juhendatud individualseid song-hingamise sessioone, mis kestavad umbes tunni! 

Eelmine
Ravimtaimedega ruumide suitsutamine
Järgmine
Qigongi soojendus-harjutused

Lisa kommentaar

Email again: