Ergutav hommikujook kohvi asemel

-
Kohv lööb energia kehas liikuma, kuid ei anna seda märkimisväärselt juurde. Kakaojook on aga nagu vedel puder, mis annab lisaenergiat ja toitaineid ning toimib lisaks veel ergutavalt.

Peale tassikest kakaojooki on meeled erksad ja pea selge. Olen südamest tänulik oma õpetajale Salustino Wongile, kes seda vägevat retsepti meile ühes Hiina taimeravi loengus tutvustas. Nüüdseks on sellest saanud minu igahommikune ärataja! 

Vaja läheb:

6-7 kakaouba

1 tl seesamiseemneid

(mustad seesamiseemned annavad vürstikama maitse)

1/5–1 tl maka juure pulbrit

(maka omapärane maitse ei pruugi kõigile sobida)

1 klaas mandlipiima või india pähkli piima

1/5 tl pruuni suhkrut, mett või agaavisiirupit

1/5 tl kookosrasva (soovi korral) 

Et jook tuleks värske ja maitsev, purusta iga joogikorra eel kakaooad ja seesamiseemned kohviveskis. Võid sinna lisada ka makapulbri, et kõik omavahel hästi seguneks. Lase piim tulel soojaks, lisa kohviveski sisu. Ära lase piima keema! Kalla jook tassi, kel soovi, võib vahelduseks lisada veidi kookosrasva ja magustada agaavi siirupiga. Eriti mõnusa tekstuuriga on jook siis, kui see kurnata ja seejärel vahusatada piimavahustajaga.  

Kõik selle joogi osad on looduslikud energiaallikad.

Kakao (Theobroma cacao) on suure toiteväärtusega. Kakaooad sisaldavad paljusid antioksüdante. On leitud, et erinevad kakaos leiduvad ühendid stimuleerivad kesknärvisüsteemi, lõdvestavad lihaseid ja laiendavad veresooni. Kakao tervendavat mõju on täheldatud astma ja hingamisteede haiguste puhul. 

Toored kakaooad on ainus looduslik toitaine, mis sisaldab nn õnnehormooni anandamiini. Anandamiini on endokannabinoid, neurotransmitter, mida toodab meie aju siis, kui oleme kõrgendatud meeleolus ja kogeme õnnetunnet.

Makajuur ehk mugulkress (Lepidium meyenii ) sisaldab rikkalikult suhkrut ja valkusid. Kuivatatud juures leidub hulgaliselt alkaloide, mineraale (seleen, kaltsium, magneesium ja raud), rasvhappeid ja polüsahhariide.

Makajuur tõstab energiataset ja aitab seega hästi väsimuse ja kurnatuse vastu. Ühtlasi ergutab maka aju tööd ja turgutab immuunsüsteemi. Kõige märkimisväärsem uuritud mõju on maka pulbril aga hormoonsüsteemile. Maka reguleerib kilpnäärme talitlust ning leevendab menstruatsioonivalusid ja menopausi vaevuseid. Ühtlasi kutsutakse maka juurt looduslikuks viagraks, kuna ta tõstab libiidot ning suurendab viljakust.

Seesamiseemned (Sesamum indicum semen) kui üks vanim kirjalikult mainitud maitseaine on tänapäevani armastatud just tänu oma magusale pähklitaolisele maitsele. Seesamiseemned sisaldavad rohkesti seesamiõli, E-vitamiini, letsitiini, niatsiini, taimseid valke, kiudaineid ja mineraale (magneesiumi, rauda ja kaltsiumit, tsinki jms). 

Seesamiseemned toetavad liigeste ja sidemete tervist, aga ka luude ja veresoonte tugevust ja elastsust. Teadusuuringute järgi on seesamiseemnetel tugev mõju liigesepõletike ravimisel. Seesamiseemned stimuleerivad seedimist ja on kõhukinnisust leevendava toimega. Kestadest puhastamata mustad seesamiseemned (Semen Sesami Nigrum) on tugevama lõhna ja maitsega. Rohkelt õli sisaldavad seemned rääsuvad kiiresti, seetõttu tuleks osta neid väikestes kogustes. 

Kookosrasv on toiduaine- ja kosmeetikatööstuses ohtralt kasutatav koostisosa. Kookospalmi (Cocos nucifera) viljalihast ekstraktitud taimne rasv sisaldab palju rasvlahustuvaid vitamiine ja antioksüdantseid mineraale (tsinki ja seleeni, kaaliumi, fosforit, mangaani, magneesiumit ja vaske). Palju on kirjutatud kookosrasva tervistavatest omadustest. Viimastel aegadel aga on ilmunud järjest rohkem teaduslikke uurimusi, mis leiavad, et kookosrasva ei tuleks siiski tarbida igapäevaselt, kuna organismi võib ladestuda liialt palju küllastatud rasvasid.



Järgmine
Kui magusaisu murrab ehk mõnda Põrna energia puudulikkusest

Lisa kommentaar

Email again: