Kui magusaisu murrab ehk mõnda Põrna energia puudulikkusest

-

Mõni inimene on oma loomult maiasmokk, ilma et tal tervisega mingeid probleeme oleks või tekiks. Teisel võib aga pidev magusaisu olla mõne terviseprobleemi märgiks. Kui tugeva magusaisuga liituvad järgmised sümptomid:

kõht läheb kiiresti tühjaks ning sellega kaasnevad pearinglus, käte värisemine või meeleolu muutus;

tugev isu, kuid süüa suudetakse vaid väikseid portsjone, mistõttu peagi on kõht taas tühi;

toidutalumatused ja -allergiad;

kiirustav ja ahmiv söömine;

probleemid seedimisega, võib olla nii kõhulahtisus koos seedimata tükkidega kui ka kõhukinnisus;

kõhu paistetus pärast sööki;

kergesti tekkivad sinikad, verevalumid ja verejooksud;

paistes valge katuga keel, mille ääred on palistatud hambajälgedega;

hemorroidid, organite allavajed ja veenilaiendid;

krooniline väsimus ja kurnatus;

jäsemete ja lihaste nõrkus;

külmatunne kätes ja jalgades;

pidev muretsemine ja ülemõtlemine või kinnismõtete korrutamine;

raskused keskendumisel ja hägune mõtlemine;

kaalutõus ja rasvkoe liigne vohamine;

limased eritised – rögane köha, krooniline nohu või naistel valgevoolus;

tunne nagu miski rõhuks rinnale ja takistaks hingamist:

 

võib Hiina meditsiini järgi olla tegu Põrna energia nõrkusega. Põrna nõrk qi on levinud tervisemure, mille peamisteks põhjusteks on valed söömisharjumused ja halvasti korraldatud töö ja puhkuse tasakaal. Ka pikaaegsed kroonilised haigused kurnavad Põrna. 

Põrn hiina meditsiinis

Hiina meditsiini viie elemendi teoorias esindab Põrn (脾; pí) inimorganismis koos Maoga Maa elementi. Maa (土; tǔ) on keskne element, mis harmoniseerib, tasakaalustab, maandab ja jaotab energiat ühtlaselt. Põrn reguleerib seedimist ja toitainete transporti, on oluline vereloome protsessis, hoiab verd veresoontes ning toetab jäsemeid ja lihaseid. Hiina meditsiinis on Põrna funktsioonide alla koondatud ka kõhunäärme talitlused nagu seedeensüümide eritamine ja insuliini toime veresuhkru reguleerimisel. Põrn ja Magu toodavad toidust meie igapäevast eluks vajaminevat energiat. 

Põrna maitse on magus. Hiina klassikalises meditsiinitekstis “Huang Di Neijing” öeldakse, et magus loob Põrna. See tähendab, et magus maitse suudab luua ja tagada põrna energeetilise heaolu. Magusa all peetakse silmas peamiselt neid hiina ravimtaimi, mida klassifitseeeritakse oma olemuselt magusateks ning samuti magusaid puu- ja juurvilju. Kuid kui süüa magusaid toiduaineid (eriti kõrge suhkrusisaldusega) liiga palju, hakkab kehas kogunema niiskus, mis muutub lõpuks limaks. Niiskus ja lima ohustavad kõige enam lihaste ja naha tasandit, mille tulemuseks on kõikvõimalikud paistetused, tursed, rasvakogumid ja ülekaal. Sellisel juhul tuleks suhkrust täielikult loobuda. 

Põrna energeetilist heaolu ohustab külm ja niiske kliima. Alati tuleks end hoida soojas ning märjad riided kiiresti kuivade vastu vahetada. Kui võimalused lubavad, siis soovitakse niiskes kliimas elavatel inimestel puhata soojades päikeselistes paikades. Niiskuse kogunemise vältimiseks kehas ei soovitata süüa niiskust tekitavaid toiduaineid nagu piimatooted. Liikumine, eriti selline, mille käigus higistatakse, aitab samuti liigset niiskust kehast välja viia.  

Kuidas hoida oma seedimine tasakaalus?

Esmalt tuleks üle vaadata töö ja puhkehetkede tasakaal. Muretsemine ja mõtlemine (思; , mõte) on Põrna emotsioonid, liigne muretsemine seiskab energia ja tekitab qi stagneerumist. Loobuda tuleks ületöötamisest, ka vaimsest ületöötamisest ja liigsest õppimisest. Alles siis on võimalik hakata muutma söömisharjumusi, sest Põrna mõjutab tugevalt just toitumine. Põrnale meeldib, kui süüakse regulaarselt ja mitte liiga suuri portsjoneid. Süüa võiks pigem tihedamini, selle asemel, et kõht ühekorraga liiga täis vitsutada. Mis peamine, toit tuleks korralikult läbi närida! 

Sobivad soojad toidud ja joogid: supid ja hautised, kanaliha, kalkuniliha, juurviljad, soojad joogid, tee kuivatatud ingverist, toatemperatuuril vesi (mitte külm)

vürtsid ja maitseained: kurkum, basiilik, nelk, küüslauk, ingver, muskaat, sibul, küüslauk, sinep, mädarõigas

hautatud köögiviljad: pastinaak, jamss, maguskartul, peet, porgand, naeris, kaalikas, kõrvits, fenkol, brokoli,

leotatud ja keedetud täisteraviljad: pruun riis, hirss, tatar, oder

kalad: makrell, tuunikala, anšoovis, vetikad, mereannid, krevetid

kõikvõimalikud oad (oad tuleb eelmisel õhtul panna likku külma vette, et vabaneksid mürgid, mis põhjustavad muuhulgas gaase; hommikul loputada rohke külma veega ja keeta)

pistaatsiapähklid, vaarikad, jasmiini tee, tsitruseliste koor, redised, kanepiseemned (lisada pudrule või teha teed)

vähesel määral magusat: küpsetatud õunad, viigimarjad, datlid, vahtra- , agaavi- või riisisiirup, melass, goji marjad

hiina ravimtaimed: kilejas hundihammas, Hiina punane dattel, hiina heinputk, lagrits (uurali magusjuur), perillia (pronks lutiklill), pehme väänkellukas  

Põrna kurnavad: külmad ja niiskust tekitavad toidud, eriti piimatooted; magusad kõrge suhkrusisaldusega toidud; tärkliserikkad toidud (kartul); teraviljad (nisu, kaer, rukis, ka valge riis); toored ja külmad toiduained; jääga joogid; pasta; saiad; kohv; alkohol; maapähkel; banaan; avokaado ja rasvased toiduained ­– nende kõigi tarbimist võiks tublisti vähendada.

Tuleks meeles pidada, et Põrn vastutab mõtlemise selguse ja intellekti (Yi, 意) eest. Liigne mõttetöö ja muretsemine nõrgestavad Põrna energiat. Muretsemise asemel võiks selga tõmmata kollast värvi (kollane on Põrna värv) riided ja minna õue värsket õhku ja kaunist loodust nautima! 


Eelmine
Ergutav hommikujook kohvi asemel
Järgmine
Minu koolitee

Lisa kommentaar

Email again: